Search our Archive

02/08/2021

Carrick-on-Suir create record with 14 golds

Athletes from Carrick-on-Suir at the Community Games County Athletics Finals in Templemore
Results of Community Games County Athletic Finals - 2013, held at Templemore on 
Sunday, 23rd June.

Results of Community Games County Athletic Finals - 2013, held at Templemore on 
Sunday, 23rd June.

RESULTS

GIRLS EVENTS

U8 60m

1,Bronagh Kenneally, St Flannans, 2. Leah Ryan, Roscrea, 3. Aisling Kennedy, Burgess.

U8 8om

1 Ava Twomey, Carrick,, 2 Lucy Fitzgerald, Cloughjordan, 3 Hannah Grace, Cloughjordan

U10 100m

1 Caoimhe Power, Carrick 2 Ava Fanning, Borrisoleigh, 3 Elaine Ryan, Kilcommon

U10 200m

1 Neassa Towey, Templemore 2 Grace Campion Gortnahoe, 3 Lisa Mooney, Cloughjordan

U10 60m Hurdles

1 Callie Dooley, Roscrea, 2 Nicole Brooks, Roscrea, 3 Rachel Carey, Newport.

U12 100m

1 Rose Anne Fitzgerald, Carrick, 2 Alison Connolly, Fethard, 3 Molly Looney, Ballina

U12 600m

1 Emma Coleman, Newport, 2 Leah Coen, Fethard, 3 Siobhan Carroll, Moycarkey Borris

U14 100m

1 Emily Nolan, Carrick, 2 Mirian Daly, Carrick, 3 Olivia Moylan, Nenagh

U14 800m

1 Alanna Deering, Nenagh, 2 Emma Fagan, Newport, 3 Tara O’Meara, Templemore

U14 80m Hurdles

1 Lauren Moylan, Burgess, 2 Maeve Hogan, Borrisokane, 3 Amy Mc Govern, Moycarkey

U16 100m

1 Sharlene Mawdsley, Newport, 2 Niamh Foley, Carrick, 3 Aoife McGrath, Carrick.

U16 1500m

1 Aoife Deering, Newport, 2 Aoibhe O’Shea, Ballingarry, 3 Jean Kelly, Annacarty

BOYS EVENTS

U8 60m

1 Callum Costello,.Carrick. 2 Cian Ryan, St Flannan’s, 3 Peter Flannery, Borrisokane

U8 8om

1 Padraig O’Dwyer, Moyglass, 2 Brian O’Rourke, Roscure, 3 J.P Mbokha Tansiaq, Ballina

U10 100m

1 Oisin Pepper, Ballina, 2 Matthew Hardy, Borrisokane, 3 Sean Kenneally, St Flannan’s

U10 200m

1 Alex Reynolds, Silvermines, 2 Cillian McDonagh, Moycarkey, 3 Luke Purcell, Burgess

U10 60m Hurdles

1 Dillon Ryan, Moycarkey, 2 Oisin Moloney, Roscrea, 3 Oran Jones, Tipperary Town

U12 100m

1 Adib Hassen, Roscrea, 2 Ben Coen, Fethard-Killusty, 3 Josh Egan, Ballina

U12 600m

1 Ted Collins, St Flannan’s, 2 Aaron Morgan, Cloughjordan, 3 Shane Fitzbibbon, St Mary’s

U14 100m

1 Adam Dooley, Roscrea, 2 Mark Heffernan, Fethard, 3 Martin Kehoe, Mullinahone

U14 800m

1 Jack Fallon, Moycarkey, 2 Finn Looney, Ballina/Boher, 3 James Lynch, Ballinahinch

U14 80m Hurdles

1 Jake Vermeer, Carrick, 2 Tommy Moore, Annacarty, 3 Colin Coleman, Newport

U16 100m

1 Daniel Ryan, Moycarkey, 2 Sean Glasheen, Lattin Cullen, 3 Craig Moran, Cloughjordan

U16 1500m

1 Jack Dolan, Fethard-Killusty, 2 P.J. Corcoran, Tipperary Town

U16 Marathon

1 Kieran Hennessy, Moycarkey, 2 Anthony Tobin 3 Aaron Egan both SS Peter & Pauls.

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.